A cink élettani hatásai
A cink egy olyan ásványi mikroelem, melynek legfeljebb 40 mg a napi rendszeres szükséges bevitel.Kutatói vizsgálatok alapján, a szervezet növekedése esetén az étrendünkben a cink az egyik legfontosabb összetevő, mindemellett a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint egyensúlyának fenntartásában és a genetikai aktivitás szabályozásához is szükséges.
A cink jótékony hatásai
A szervezet cinkháztartása elsősorban a csontokban és fogakban található, de jelen van az izmokban, a bőrben, a májban és a férfi nemi szervekben is.
A vércukor sejtekbe történő beépítéséhez hasnyálmirigy által termelt inzulin szükséges. Amennyiben az étrendünkben nincs megfelelő mennyiségű cink, csökken az inzulin válasz és egyre nehezebbé válik a vércukorszint stabilizálása. Ha a szervezetünkben csökken a cink mennyisége lelassul az anyagcserénk, illetve az ízérzékelésünk és a szaglásunk is romlik.
A cink számos genetikai tevékenység fontos szabályozója. Körülbelül 100 ezer gén található a szervezetünk sejtjeiben lévő sejtmagokban. Ezek a gének utasítják a sejtet különböző funkciókra, és a sejteknek minden helyzetben képesnek lenniük értelmezni ezeket a genetikai utasításokat, és ebben van elengedhetetlen szerepe a cinknek. Amennyiben az étrendünkben nincs elegendő mennyiségű cink, akkor a sejtjeink tévesen értelmezik, vagy figyelmen kívül hagyhatják a génektől származó információkat.Számos kutatás bebizonyította, hogy a cinkhiány negatív hatással van a fehérvérsejtek számára és a szervezet immunválaszára, míg a cink utólagos pótlása helyreállítja az optimális egyensúlyt.
A cink rendkívül fontos az alábbi egészségügyi problémák megelőzésében vagy kezelésében
- Alkoholizmus
- Alzheimer-kór
- Megfázás, influenza
- Cukorbetegség
- HIV/AIDS
- Gyulladásos bélbetegségek
- Pikkelysömör
- Időskori szürkehályog
- Pattanások
- Epilepszia
- Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás
Összességében a cink egyensúlyban tartja a vércukorszintet, védi az immunrendszert (megfelelő mennyiség mellett megelőzhetők a megfázásos, influenzás megbetegedések), stabilizálja az anyagcserét, és támogatja a kiváló szaglás- és ízérzékelést. Továbbá részt vesz az anyagcsere folyamatokban, gyorsítja a sebgyógyulást, csillapítja az ekcémás tüneteket, valamint elősegíti a nemi mirigyek működését.
Az új WTN cink cseppje teljesen elreagáltatott cink-biszglicinátot tartalmaz. A teljesen elreagáltatott forma előnye, hogy nem tartalmaz káros oxidokat, amelyek a szervezet antioxidáns rendszerét leterhelnék.
Mely élelmiszerek a legjobb cink források?
Állati eredetű élelmiszerek esetében a legjobb cink források a húsok, leginkább a vörös húsok, a belsőségek, a sajt, a tojás, a halak és a tengeri herkentyűk. Növényi eredetű táplálékokból is hozzájuthatunk cinkhez, ha fogyasztunk hüvelyeseket, főleg babot, diót és teljes kiőrlésű termékeket. Az említett termékeket - a magas rost és fitinsav tartalmuk miatt (a fitinsav gátolhatja a cink étrend-kiegészítő hasznosulását) - fontos a cink étrend-kiegészítő alkalmazásától elkülönítve, kb. 1-2 óra elteltével fogyasztanunk.
A cink túladagolása
A cinkbevitel megengedhető felső határértéke 40 milligramm naponta (19 évesnél idősebb felnőtteknél). Túladagolás esetén - fémes és keserű szájíz, gyomorfájdalom, hányinger, hányás, görcsök és véres hasmenés-tünetek jelentkezhetnek.
A cink interakciója más vitaminokkal és ásványi anyagokkal
Mérsékelt adagban (18-20 milligramm) történő bevitele esetén is a cink korlátozza a szervezet rézellátását, kivétel, ha az étrendünkbe rézben gazdag tápanyagokat iktatunk be. Kevés kalcium bevitel és magas cinkbevitellel a kalcium bélből történő felszívódását a cink is megnehezíti. A cink kedvezően hat például az A- vitaminra.
A cink hiányának tünetei
- gyakori megfázások és fertőzések léphetnek fel
- csökkent ízérzékelés és szaglás
- depressziós tünetek
- étvágytalanság
- gyermekeknél növekedési probléma
A cink ajánlott napi bevitele életkor szerint
Gyermekek (0-6 hónap) - 2 mg
Gyermekek (6-12 hónap) - 3 mg
Gyermekek (1-3 év) - 3 mg
Gyermekek (4-8 év) - 5 mg
Gyermekek (9-13 év) - 8 mg
14 évesnél idősebb férfiak - 11 mg
14-18 éves nők - 9 mg
19 évesnél idősebb nők - 8 mg
18 évesnél fiatalabb terhes nők - 12 mg
19 évesnél idősebb terhes nők - 11 mg
18 évesnél fiatalabb szoptató nők - 13 mg
19 évesnél idősebb szoptató nők - 12 mg
Mely tényezők gátolhatják a cinkfelszívódást!
- Vas: a vas készítmények ronthatják a cink felszívódását, így a vas-kiegészítést is javasolt az említett mikroelemtől elkülönítve alkalmazni.*Túlzott rost bevitel
- Fitinsav: diófélék, olajos magvak, rizs, teljes kiőrlésű gabonák
- Oxalátok: spenót, sóska, rebarbara, karalábé, borsó, zöldbab, kakaópor eper, csokoládé, fekete tea, zöld tea, vörösbor, stb.
Ez nem azt jelenti, hogy nem fogyaszthatóak a fent említett élelmiszerek, csupán azt, hogy a cink étrend-kiegészítő alkalmazásától elkülönítve, 1-2 óra múlva fogyasszunk belőlük. Emellett jelentősen csökkenthető a fitát és oxalát tartalma az egyes élelmiszereknek pörkölés, hőkezelés, áztatás, csíráztatás vagy fermentáció segítségével.
*érdekesség: A vas és a cink együttes pótlása negatívan hatnak egymásra, azonban időben elkülönítve fontos a pótlásuk. A megfelelő cink ellátottság elősegítheti, gyorsíthatja a vas bélrendszerből történő felszívódását. Egy tanulmány szerint, a cink hiány gyakran együtt járhat a vas hiányával is. Az feltételezhető, hogy a cink pótlás hatására javulhat a vaspótló terápia eredményessége.