Levendula
A levendula a szépségápolás és a gyógyhatású készítmények meghatározó növénye, azonban manapság egyre több ételben és italban is megízlelhetjük.
Levendula
A levendula hallatán elsősorban a tihanyi és provence-i lilában pompázó, illatos mezők jutnak eszünkbe. Talán ez a leggyakrabban felhasználásra kerülő különleges, illat és aromával rendelkező gyógy-, fűszer- és dísznövény. A szépségápolás és a gyógyhatású készítmények meghatározó növénye, azonban manapság egyre több ételben és italban is megízlelhetjük. Gyulladáscsökkentő, nyugtató és antiszeptikus hatóanyagokkal rendelkezik.
A levendulát már az ókori rómaiak és görögök is előszeretettel alkalmazták a szépségápolásban, például Kleopátra parfümként használta, valamint a fürdőházakban ebben az illatos, gyógynövényes fürdővízben wellnesseztek. Egyiptomban mumifikáláshoz használták, Angliában a pestis idején a csuklóra kötözték. Fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, immunerősítő hatását évszázadok óta használjuk. Sőt, egy néphiedelem szerint a levendula távol tartja a szellemeket és a rontó erőket is.
A közel 40 fajta levendulán belül még számtalan variációt tartanak számon, melyek a rózsaszíntől a lila minden árnyalatában pompáznak.
A levendula felhasználása
Már a kezdetekkor sokféleképpen hasznosították a levendulát. Készítettek belőle szappant, kenőcsöt, olajat, vagy egyszerűen illatosítóként a száraz virágát a földre szórták. Rendkívül magas illóolaj-tartalommal rendelkezik, melyet lepárlással nyernek ki.
A levendula harmóniát teremt a lélekben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
Felhasználási területei:
Erősíti az immunrendszert, antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő, ezért pattanásokra, pikkelysömörre és ekcémára is kitűnő.
Meghűléses megfázás esetén inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzés mértékét. Asztmások számára nem használható eljárás!Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti.– A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést.Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.Női betegségeknél hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.
A levendula használata
Virágként leszedve és csokorba kötve, vagy kis zsákokban kellemesen fűszeres, hosszantartó illatosító és nem utolsó sorban kellemesebbé teszi helység hangulatát. A szekrényekben tárolva elűzi a molyokat.
Levendula főzet relaxáló, gyulladás csökkentő fürdőhöz. Készítése forrázzunk le kb. 10 dkg levendulavirágot 2 liter vízzel, hagyjuk állni, szűrjük le és öntsük a fürdővízhez.
Levendula illóolaj aromaterápiás célokra: a levendula illóolaj az egyik legfontosabb nyugtató hatású olaj, kiváló álmatlanság és ingerlékenység ellen. A nyugalmas, pihentető alvás érdekében éjszakára cseppentsünk 4-6 csepp levendulaolajat a párologtató edénybe.
Levendula olaj antiszeptikus tulajdonságainak köszönhetően kitűnő ekcémára, aknékra, pattanásokra. Az olaj fertőtlenít, tisztít és csökkenti a gyulladást is. Segít újra egyensúlyba hozni a túlzott faggyútermelést, csökkenti a hegesedést. Csökkenti az ekcéma tüneteit és a viszketést, felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Elkészítése során tegyünk a „bázisolajba” (olívaolaj, kókuszolaj, mandulaolaj stb.) néhány csepp levendulaolajat és enyhén dörzsöljük a viszkető száraz bőrre.
A levendulaolaj ez egyik legjobb hatóanyag a szemkörnyék ápolására, illóolaja megszünteti a ráncokkal járó szárazságot, halványítja az öregségi foltokat és a szem alatti sötét karikákat, táskákat. Hajhullás és korpásodás ellen az olajat rendszeresen masszírozzuk be a fejbőrbe.
Levendula virágvíz napozás utáni bőr pirosodás,vagy kisebb hegek és égési sérülések esetén hűsíti és regenerálja a bőrt.
Levendulás testápoló krém hidratálja a száraz, rugalmatlan bőrt. Érdemes Jojobaolajjal vagy sheavajjal kombinálni.
Levendulás gyógytea fogyasztása epeműködést fokozó hatása miatt a puffadás és az emésztési problémákra is gyógyír lehet.
Az illóolaj biztonságos felhasználásával kapcsolatos fontos tudnivalók!
Az aromaterápia során alkalmazott illóolaj erősen koncentrált formában előállított és forgalmazott szer, ezért alkalmazásánál néhány alapvető biztonsági előírást fontos szem előtt tartani.
Egyes illóolajok túlérzékenységet vagy allergiás reakciókat válthatnak ki. Az első alkalommal kis felületen hígítva kenjük a bőrre az olajat. Amennyiben 24 órán belül nem lépnek fel allergiás tünetek, bőrirritáció, nyugodtan alkalmazható a készítmény.
Az illóolajokat soha ne alkalmazzuk a bőrön hígítatlan formában. Léteznek kivételek, azonban az ilyen alkalmazáshoz tapasztalattal kell rendelkezni.
Néhány illóolaj használatát kerülni kell a terhesség alatt, asztma, epilepszia, vagy más egészségügyi problémák, tünetek esetén.
Az illóolajokból mindig csak az előírt, vagy a csomagoláson feltüntetett mennyiséget használja!